Open letter

Dátum: 12.06.2011 | Vložil: Martin Konecny

Vazeny pan primator Richard Rasi,
obracia sa na Vas mlady clovek, ktory od narodenia zije v Kosiciach a nie je mu jedno, co sa v meste, s mestom a s prostredim v ktorom zije deje. Pred niekolkymi dnami ma zaujala (ale v negativnom slova zmysle) informacia, ze magistrat mesta planuje v ramci „revitalizacie“ mestskeho parku vyrubat 163 stromov! Najprv som predpokladal, ze sa jedna o tlacovu chybu, ale ked som si overil, ze nie, poriadne ma to rozhorcilo. Este viac ma sklamalo a povedal by som, tak zdravo nasrdilo, ked som zistil, co sa za onou „revitalizaciou“ skryva... Parkovisko, prijazdova cesta, hotel v blizkosti kontroverzneho polyfunkcneho objektu uzivanom aj Vasimi spolustrannikmi... Rozlohou padne za obet tejto „revitalizacii“ takmer polovica parku a co sa tyka stromov, tak 163 kusov je okolo 1/9 vsetkych stromov v parku. To je, pan primator, obrovske cislo, dovolim si tvrdit, ze moze atakovat slovensky rekord. Velmi vazne pochybujem, ci sa niekedy v modernej historii Slovenska stalo, aby v ramci uprav parku dal niekto vytat 163 stromov. Aka velka je spolocenska hodnota tolkych stromov, to urcite viete. Urcite takisto viete, ze take vzacne a stare stromy, ktore tam su, sa jednoducho nedaju nahradit mladymi, aj keby ste ich po Kosiciach vysadili 2x tolko.
Urcite si velmi dobre uvedomujete, ze reakcie Kosicanov na tento vyrub nebudu pozitivne. Stromy sluzia nam vsetkym, skrasluju betonovu dzunglu, poskytuju prijemny chladok a co je najdolezitejsie, vyrabaju nam to, bez coho by sme zit nemohli. Vas predchodza, pan Frantisek Knapik, sa v predvolebnej kampani 2010 na plagatoch chvalil, ze pocas svojho funkcneho obdobia dal vysadit v Kosiciach vyse 2000 stromov. Vy ste v kresle pol roka a planujete nie vysadzat, ale vyrubat 163 stromov! Ak dopustite tento vyrub, NAVZDY ostanete v ociach Kosicanov ako primator, ktory dal vyrubat 163 stromov a znicil polovicu mestskeho parku. Tym by ste sa urcite chvalit nechceli, ale na take nieco volici nezabudnu. Navyse, ste len na zaciatku funkcneho obdobia. Co bude dalej, po roku, po dvoch? Budu stromy a parky nadalej nutenne ustupovat ekonomickym zaujmom Vasich spolustrannikov? Aj Vy sam dobre viete, ze hlasy volicov nie su nemennou zalezitostou a ze o uspech v dalsich volbach sa treba niecim pricinit. Ze nepride automaticky. Ked pojdu ludia okolo parku, resp. cez park (ak sa vobec bude dat, cas ukaze...), casto si asi pomyslia na Vas, ale mam pocit ze nie s usmevom na perach...
Takisto som zvedavy, co na tuto „revitalizaciu“ parku v ramci skraslovania Kosic ako europskeho hlavneho mesta kultury 2013 povedia kompetentni z Bruselu, ked sa o tom dozvedia. V clanku III. zakladacej listiny projektu Kosice 2013 stoji, ze jednym z cielov tohto projektu je „tvorba a ochrana zivotneho prostredia a ochrana zdravia obyvatelstva.“ Nuz, vyrub 163 stromov kvoli parkovisku a hotelu nesvedci o vysokom stupni kultury kompetentnych, ale o vysokom stupni ziskuchtivosti urcite ano...
Ak sa uz musi nejaky vyrub v parku udiat, nech mu padne za obet len tych 20 – 30 stromov, ktore skutocne arboristi a dendrologovia oznacili za chore, odumierajuce a zivotu nebezpecne pre navstevnikov parku a nech sa na ich miesto nasadia mlade stromceky. Nech je revitalizacia kosickeho mestskeho parku skutocne revitalizaciou a nie plastickym zobrazenim stareho vtipu:
-Nevies, kam zmizli tie krasne stromy?
-Vyrubali ich. Idu tu urobit park.

Za zamyslenie sa nad mojim listom vopred dakujem.

Martin Konecny

Pridať nový príspevok